Tymczasowo wracają kontrole na granicy

Od 22 listopada do 16 grudnia br. przywrócone zostaną tymczasowo kontrole na granicach z państwami Unii Europejskiej

Oznacza to, że granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach. Ma to związek z organizowanym w Katowicach szczytem klimatycznym ONZ COP 2018.

Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Kontrola realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Należy również pamiętać, że kontrole będą prowadzone jedynie przy wjeździe do Polski. Jak informuje na oficjalnej stronie internetowej Straż Graniczna:

Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju.

W naszym regionie granice z Czechami będzie można przekraczać m.in. przez przejścia w Głuchołazach, Konradowie, Podlesiu, Jarnołtówku, Trzebinie i Krzyżowicach. Bez problemu będziemy mogli również przekraczać granicę na szczycie Kopy Biskupiej oraz w okolicy Krzyża Pojednania.  Bez zmian będą kursowały również pociągi Kolei Czeskich przez Głuchołazy.

To nie pierwszy raz, kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją. Kontrola była przywracana na polskiej granicy już trzykrotnie – podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku oraz na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku.