Znów próbują oszukać seniorów

Na terenie powiatu prudnickiego po raz kolejny w tym roku doszło do próby oszukania przez telefon starszej osoby. Tym razem przestępca podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji

Do przestępstwa doszło dzisiaj na terenie Głogówka. Mężczyzna próbował przekonać  podczas rozmowy telefonicznej kobietę, że pieniądze jej 93-letniego ojca znajdujące się na koncie bankowym są zagrożone ze względu na atak hakerów. Według przestępcy tylko postępowanie według jego wskazówek miało uchronić pieniądze przed kradzieżą. Kobieta na szczęście zweryfikowała informację i nie dała się oszukać, a następnie powiadomiła Policję.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku przypominają podstawowe zasady jak nie dać się oszukać:

• Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

• Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

• W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

• W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i poinformujmy POLICJĘ !

 Ofiarami telefonicznych oszustów padają najczęściej osoby starsze. Często wykorzystywaną metodą przestępców jest wybieranie w sposób losowy numerów telefonów stacjonarnych ze starych książek telefonicznych, przy których imię właściciela może wskazywać na seniora.