Piana z Czech na Złotym Potoku

Od rana strażacy po polskiej i czeskiej straży granicznej stawiali zapory filtrujące wodę na rzece Zloty Potok. Ma to związek z dostaniem się do wody środka chłodniczego

Jak poinformował rzecznik prasowy nyskiej straży pożarnej służby zawiadomili mieszkańcy wsi zaniepokojeni silnym spienieniem rzeki. Strażacy rozpoczęli filtrowanie wody m.in przez umieszczanie w niej snopków słomy. Na miejsce wezwano również strażaków z grupy rozpoznania chemicznego. Po wstępnych badaniach wykonanych na miejscu okazało się że substancja nie stwarza zagrożenia dla środowiska. Dokładne wyniki badań będą jednak znane dopiero za kilka dni po przebadaniu próbek pobranych przez przedstawicieli Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Sytuacja nie powinna mieć również negatywnego wpływu na żyjące w potoku ryby, ponieważ jak wynika z pomiarów zawartość tlenu w wodzie nie spadła.

Jak dowiedzieliśmy się powodem spienienia było dostanie się do wody środka chłodniczego używanego na terenie zakładu produkcyjnego w Czechach.

Więcej na ten temat w materiale filmowym TV Pogranicza TV Prudnik.