Kolejny raz próbują oszukać seniora

Telefoniczni oszuści znów zaatakowali. Do próby oszustwa doszło tym razem w Paczkowie. Tak jak w zeszłym w tygodniu w Głogówku oszuści podawali się za funkcjonariuszy CBŚP

Jak informują policjanci z Nysy, tym razem fałszywy policjant również próbował uwiarygodnić swoje działania informując o ataku hakerów. Na szczęście, kobieta nie dała się oszukać i powiadomiła policję.

Do podobnej próby przestępstwa doszło 21 listopada w Głogówku. Tam na cel oszuści wzięli sobie 93-letniego mężczyznę i jego córkę.

Funkcjonariusze  przypominają podstawowe zasady jak nie dać się oszukać:

• Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

• Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

• W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

• W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i poinformujmy POLICJĘ !

 Ofiarami telefonicznych oszustów padają najczęściej osoby starsze. Często wykorzystywaną metodą przestępców jest wybieranie w sposób losowy numerów telefonów stacjonarnych ze starych książek telefonicznych, przy których imię właściciela może wskazywać na seniora.
(fot. Policja Prudnik)