Chasydzi na fotografii

W Prudnickim Ośrodku Kultury można zobaczyć wystawę Przemysława Piwowara pt. „Chasydzi” 

Na wystawie można podziwiać głównie czarno-białe fotografie, które autor wykonał w latach 2015-2017 podczas przyjazdów chasydów do Lelowa i Leżajska. Chasydyzm to ruch religijny o charakterze mistycznym. Czczą Boga poprzez taniec, śpiew oraz modlitwę, prowadzącą do stanu radosnego uniesienia. Co roku chasydzi odwiedzają groby swoich cadyków — w Lelowie grób cadyka Dawida Bidermana, a w Leżajsku cadyka Elimelecha Weissbluma. W rocznicę śmierci cadyka Elimelecha spotyka się w Leżajsku cały chasydzki świat. Przyjeżdżają tam głównie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela.

Zdjęcia Przemysława Piowara przenoszą nas poprzez swoją  do świata jakby sprzed II Wojny Światowej i Holokaustu. Dokumentują jak na ten dzień małe i spokojne miasteczka na Podkarpaciu stają się pełną tajemnic mistyczną żydowską osadą.

Ja fotografuję głównie ludzi i Chasydzi to przeniesienie się w te klimaty, które już nie istnieją w Polsce. Jest to obraz, nie jest to podyktowane chęcią pokazania kultury żydowskiej jako kultury, ale bardziej ucieczka w obraz, który już nie istnieje. Dla mnie w fotografii na pierwszym miejscu jest człowiek. Stąd te portrety- powiedział podczas wernisażu wystawy Przemysław Piwowar

To nie pierwsza wystawa fotografii tego autora w Prudniku. Wcześniej, w 2013 roku gościł on w Prudnickim Ośrodku Kultury z wystawą, której tematem była fotografia uliczna.

Fantastyczna galeria, fantastyczni ludzie zainteresowani zdjęciami. Z przyjemnością tu wracam i w przyszłości jeszcze tu wrócę- dodał artysta.

Urodzony w 1957. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Fotografią zainteresował się mając 11 lat. Pasja ta trwa do dzisiaj. Brał udział w kilkunastu wystawach fotograficznych. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografuje między innymi architekturę, krajobraz, naturę, lecz najwięcej miejsca w jego fotografiach zajmuje CZŁOWIEK.
„Chasydzi” to jeden z większych projektów fotograficznych, do którego w ciągu ostatnich czterech lat, powstało już ponad 10.000 ujęć. Swoje prace wystawia jako Przemek Piwowar, więcej na stronie autorskiej. (biogram za zpaf.pl)