Aby nie powtórzyła się tragedia

Po morderstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza polska policja baczniej przygląda się internetowym groźbą i nawoływaniu do przestępstw.Również na terenie województwa Opolskiego doszło do pierwszych zatrzymań

Policjanci zatrzymali 46-latka, który na jednym z portali społecznościowych publicznie pochwalał i nawoływał do popełnienia przestępstw. W kilku postach pojawiły się też wpisy grożące osobom z powodu ich przynależności politycznej. Za takie przestępstwa grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

Opolscy i nyscy policjanci zajmujący się na co dzień walką z cyberprzestępczością, podczas monitorowania stron internetowych, zauważyli na jednym z portali niepokojące wpisy. Ich treści wyczerpywały znamiona kilku przestępstw. Funkcjonariusze namierzyli autora wpisów i jego miejsce zamieszkania. Kilka godzin później 46-letni mieszkaniec Nysy został zatrzymany. Mężczyzna w chwili zatrzymania był nietrzeźwy, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W trakcie przeszukania jego mieszkania policjanci zabezpieczyli łącznie blisko 50 gramów marihuany, ponad 3 tysiące złotych, 2 telefony komórkowe oraz 3 komputery. Urządzenia zabezpieczone przez funkcjonariuszy będą poddane szczegółowej analizie przez biegłego pod kątem ich zawartości. Policjanci będą też sprawdzać czy to jedyny portal, na którym 46-latek umieszczał tego typu wpisy.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Pierwszy dotyczy publicznego pochwalania i nawoływania do popełnienia przestępstw, drugi stosowania gróźb wobec grupy osób z uwagi na ich przynależność polityczną. Grozi za to kara nawet do 5 lat więzienia. Sąd zastosował wobec 46-latka środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz 5 000 złotych poręczenia majątkowego.

(za: KWP w Opolu)