Tężnia już za niedługo otwarta

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Nysie, tegoroczny sezon przy tężni rozpocznie się nieco później ze względu na trwające prace porządkowe przygotowujące do sezonu.

Na obiekcie wykonywane są prace związane z gwarancyjnym przeglądem.  Na pozytywne skutki działającej tężni trzeba będzie więc poczekać.  Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą, między 15 kwietnia a 1 maja tężnia powinna być czynna.  O dokładnym terminie otwarcia tężni urzędnicy starostwa będą informować  w swoich mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, tężnia została otwarta w lipcu 2018 roku. Od tamtej pory z inhalacji na świeżym powietrzu korzystać mogli mieszkańcy powiatu nyskiego i odwiedzający turyści.

Tężnia zlokalizowana w części zdrojowej Głuchołaz, pomiędzy oddziałami pulmonologii i kardiologii łączy walory lecznicze, klimatyczne i krajobrazowe. Wysokość obiektu jest zbliżona do jednej z pierwszych i największych w Europie konstrukcji tężniowych powstałych w Ciechocinku (15,8 m).

Odwiedzający w trakcie spaceru po 6-poziomowej konstrukcji oprócz inhalacji bogatego w mikroelementy aerozolu mogą podziwiać znakomite widoki, w tym szczyty Biskupiej Kopy i Góry Chrobrego. Z poziomu przyziemia i pierwszej kondygnacji tężnia dostępna jest również dla osób niepełnosprawnych. Konstrukcja głuchołaskiej tężni wraz z przyległym tarasem i elementami małej architektury w całości została zaprojektowana i wykonana z drewna modrzewiowego. Sercem tężni, nie tylko ze względu na lokalizację w trzonie wieży, jest tarnina (102 m2).

(za: Starostwo Powiatowe w Nysie)