Książki dla mamy – idealny prezent

Książki dla mamy – idealny prezent

Każdego roku stawiamy przed sobą to samo pytanie: jaki prezent na Dzień Matki wybrać? Dziesiątki poradników mogą namieszać w głowie, a przecież najprostsza odpowiedź jest zawsze najlepsza: książki! Przedstawiamy trzy propozycje, które z pewnością sprawdzą się jako idealny prezent. Każda z nich zupełnie innego gatunku. Pani Bovary, Droga i Solistka – trzy opowieści, które poruszą serce każdej mamy.

Klasyka prosto z Francji

Pani Bovary autorstwa Gustave’a Flauberta to jedna z najpiękniejszych powieści XIX wieku. Prawdziwa klasyka literatury, doceniana za trzymającą w napięciu, kunsztowną konstrukcję fabuły, narrację wkraczającą w głębiny ludzkiej psychiki. Powieść opisuje życie kobiety tęskniącej do prawdziwej wolności i marzącej o miłości prawdziwej – nie z konieczności, ani z rozsądki, choć waśnie taka ,,trzeźwa miłość”  była zwykle smutną rzeczywistością kobiet jej współczesnych. Powieść Flauberta porusza wiele spraw dotyczących kobiet minionej epoki. Z pewnością oczaruje każdego czytelnika.

Urocza powiastka

Drugą pozycją dla naszych mam jest Solistka Jerzego Przeździeckiego – nieco krótsza, lecz nadal piękna opowieść o nastoletniej baletnicy. Rodzice dziewczynki wyjeżdżają do Maroka, pozostawiając ją pod opieką babci. Dziewczynka samotnie musi zmierzyć się z przeprowadzką do innego miasta i nowym otoczeniem. Tam poznaje życie zupełnie odmienne od tego, które znała wcześniej.

Przeździecki przedstawia niezwykły sposób, w jaki bohaterka postrzegała otaczający ją świat. Powiastka pozytywnie nastraja i ukazuje, że, jeśli wierzymy, zawsze jest jeszcze nadzieja, choć wszyscy inni już w nią zwątpili.

Niepokojąca filozofia

Droga Cormaca McCarthiego to powieść zdecydowanie różna klimatem od dwóch poprzednich, lecz tak samo warta uwagi. Wpisuje się w nurt postapokaliptyczny, lecz nie powinno to odstraszać sceptyków tego gatunku. Droga to mocna opowieść o rozterkach wewnętrznych. Dzieje się po wielkiej katastrofie, gdzieś w niekreślonej przyszłości (choć sam powód katastrofy ani razu podany nie zostaje). Powieść ta przedstawia losy ojca i syna, którzy podróżują do wybrzeża Ameryki w nadziei, że tam zastaną lepsze życie. Cała opowieść przesiąknięta jest rozważaniami o granicy dobra i zła, o człowieczeństwie. Porusza rozważania egzystencji i stawia najważniejsze pytania: jaki jest cel naszego życia, jaki jest jego sens.

Każda z propozycji nieco inna, lecz każda warta przeczytania. Wszystkie zaś pozostają z czytelnikiem na długie lata.